Ανακοινώνουμε στους φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος, ότι από τη Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2021 μέχρι και την Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021, θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις δηλώσεις μαθημάτων για το ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022.

Η δήλωση των μαθημάτων γίνεται στην ηλεκτρονική Γραμματεία:

Κανόνες Δήλωσης:

• Όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα προηγούνται στη δήλωση από τα μαθήματα επιλογής.
  • Τα μαθήματα πρέπει να δηλώνονται υποχρεωτικά με προτεραιότητα από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο εξάμηνο.
  • Φοιτητές του 3ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (2) μαθήματα κατά τα προηγούμενα έτη, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 3ου εξαμήνου αλλά θα δηλώσουν μαθήματα μόνο του 1ου εξαμήνου.
  • Φοιτητές του 5ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (8) μαθήματα κατά το 1ο και 2ο έτος σπουδών τους, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 5ου εξαμήνου.
  • Φοιτητές του 7ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (15) μαθήματα κατά το 1ο, 2ο και 3ο έτος σπουδών τους, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 7ου εξαμήνου.
  • Δηλώσεις Παιδαγωγικών Μαθημάτων: Με βάση τον Κανονισμό Σπουδών, τα Παιδαγωγικά Μαθήματα  (κωδικοί ΕΥ571, ΕΥ573, 0ΕΠ01, 0ΕΠ02) δηλώνονται από το 5ο εξάμηνο σπουδών και μετέπειτα.
  • Δήλωση Μαθήματος ΝΕΥ104 “Αγγλικά” / ΕΥ381 “Αγγλικά”: Το μάθημα πρέπει να δηλωθεί και από όσους έχουν καταθέσει κατά το τρ΄χον εξάμηνο αντίγραφο πτυχίου για απαλλαγή.
  • Για τους επί πτυχίω φοιτητές: Δεν εφαρμόζεται ο περιορισμός αναφορικά με τα προαπιαιτούμενα μαθήματα.
  • Συνολικά μπορεί να δηλωθούν τόσα μαθήματα στο εξάμηνο, ώστε συνολικά στο έτος ο αριθμός τους να μην υπερβαίνει τον κανόνα ν+6 (όπου ν=”ο αριθμός των μαθημάτων βάσει προγράμματος σπουδών”) και συγκεκριμένα:

Οι εισακτέοι κατά το ακ. έτος 2021-2022:

Δηλώνουν τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου σπουδών

Οι εισακτέοι από το  ακ. έτος 2014-2015 έως και το 2020-2021:

Φοιτητές 1ου εξαμήνου: έως 18 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 3ου εξαμήνου: έως 20 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 5ου εξαμήνου: έως 21 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 7ου εξαμήνου: έως 18 μαθήματα το έτος

Φοιτητές ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ: χωρίς περιορισμό

Οι εισακτέοι του ακ. έτους 2013-2014:

Φοιτητές 1ου εξαμήνου: έως 16 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 3ου εξαμήνου: έως 18 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 5ου εξαμήνου: έως 21 μαθήματα το έτος

Φοιτητές 7ου εξαμήνου: έως 18 μαθήματα το έτος

Φοιτητές ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ: χωρίς περιορισμό

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

• ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΑΣ.
  • ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ ΟΤΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
  • ΦΟΙΤΗΤΗΣ/ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΕΞΑΜΗΝΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΕΙ ΒΑΘΜΟ
  • ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΕΚΤΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ
  • ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΤΟΝ ΕΥΔΟΞΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΑΣ

Από τη  Γραμματεία του Τμήματος