ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Ανακοινώνουμε στους φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος, ότι έως και την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022, θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις δηλώσεις μαθημάτων για το ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ του ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Η δήλωση των μαθημάτων γίνεται στην Ιστοσελίδα

Κανόνες Δήλωσης:

• Όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα προηγούνται στη δήλωση από τα μαθήματα επιλογής
  • Να δηλωθεί υποχρεωτικά το μάθημα των Αγγλικών (ανεξαρτήτως κατάθεσης δικαιολογητικού για απαλλαγή), έτσι ώστε να περαστεί ο βαθμός «επιτυχίας» ή «αποτυχίας»
  • Τα μαθήματα πρέπει να δηλώνονται υποχρεωτικά με προτεραιότητα από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο εξάμηνο
  • Φοιτητές του 3ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (2) μαθήματα κατά τα προηγούμενα έτη, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 3ου εξαμήνου αλλά θα δηλώσουν μαθήματα μόνο του 2ου εξαμήνου
  • Φοιτητές του 5ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (8) μαθήματα κατά το 1ο και 2ο έτος σπουδών τους, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 5ου εξαμήνου
  • Φοιτητές του 7ου εξαμήνου που δεν έχουν επιτύχει σε τουλάχιστον (15) μαθήματα κατά το 1ο, 2ο και 3ο έτος σπουδών τους, δεν έχουν δικαίωμα να δηλώσουν μαθήματα του 7ου εξαμήνου
  • Δηλώσεις Παιδαγωγικών Μαθημάτων: Με βάση τον Κανονισμό Σπουδών, τα Παιδαγωγικά Μαθήματα  (κωδικοί ΕΥ571, ΕΥ573, ΕΥ672, ΕΥ673, ΕΥ871, 0ΕΠ01, 0ΕΠ02, 0ΕΠ03, 0ΕΠ04) για τα προγράμματα σπουδών πριν το 2021-2022, θα πρέπει να δηλώνονται 4 (τέσσερα) σε κάθε εξάμηνο, και στο 5ο και στο 6ο ώστε εάν περαστούν επιτυχώς να έχει δικαίωμα ο/η φοιτήτης/τρια να πάρει στο 7ο και στο 8ο εξάμηνο τις πρακτικές ασκήσεις.
  • Συνολικά μπορεί να δηλωθούν τόσα μαθήματα στο εξάμηνο ώστε συνολικά στο έτος ο αριθμός τους να μην υπερβαίνει τον κανόνα ν+6 (όπου ν= ο αριθμός των μαθημάτων βάσει προγράμματος σπουδών). Διευκρινίζουμε ότι τα μαθήματα που είναι μεικτά και έχουν και θεωρία και εργαστήριο μετρούνται ως δύο. Συγκεκριμένα:

Για τους εισακτέους για το ακ. έτος 2021-2022 και για το ακ. έτος 2022-2023:

• Φοιτητές 1ουέτους: έως 22 μαθήματα το έτος
  • Φοιτητές 2ουέτους:  έως 21 μαθήματα το έτος

Για τους εισακτέους από το ακ. έτος 2014-2015 έως και το ακ. έτος 2020-2021:

• Φοιτητές 1ου έτους: έως 32 μαθήματα το έτος
  • Φοιτητές 2ου έτους: έως 34 μαθήματα το έτος
  • Φοιτητές 3ου έτους: έως 35 μαθήματα το έτος
  • Φοιτητές 4ου έτους: έως 32 μαθήματα το έτος
  •  Φοιτητές ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ: ελεύθερα όσα μαθήματα θέλουν το έτος

Για τους εισακτέους του ακ. έτους 2013-2014:

• Φοιτητές 1ου έτους: έως 30 μαθήματα το έτος