ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ XΕ 2021-2022 v.2

Σας ενημερώνουμε ότι το Πρόγραμμα ισχύει από Δευτέρα 11-10-2021.

H είσοδος στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

— στην Άμπλιανη Λαμίας (επί της οδού 3ο χλμ Π.Ε.Ο. Λαμίας -Αθήνας), θα γίνεται από την ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ.

— στα Γαλανέϊκα, επί της οδού Παπασιοπούλου 2-4 ΜΟΝΟ.

Ενημερώνουμε τους φοιτητές ότι τα Εργαστήρια του Α’ Εξαμήνου (Προγραμματιμός Ι και Λογική Σχεδίαση) δεν θα ξεκινήσουν την Δευτέρα 11-10-2021.
Ως εκ τούτου ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί κανένα Εργαστήριο Α’ Εξαμήνου την εβδομάδα από 11-10-2021 έως 15-10-2021.

ΕΞΑΙΡΕΣΗ: Το Εργαστήριο “Προγραμματισμός Ι” της Τετάρτης 12:00-14:00 θα ξεκινήσει κανονικά στις 13-10-2021 & αφορά όλους τους πρωτοετείς φοιτητές.

Επισημαίνουμε ότι στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Α’ εξαμήνου:
— το μάθημα “ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ” αφορά μόνο τους φοιτητές με έτος εισαγωγής έως το 2020-2021.
— το μάθημα “ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ” αφορά μόνο τους φοιτητές με έτος εισαγωγής το 2021-2022.

Όσα μαθήματα δεν αναγράφουν Διδάσκοντα, δεν θα ξεκινήσουν προς το παρόν.

Oι ώρες διδασκαλίας στο Ωρολόγιο πρόγραμμα Μαθημάτων φαίνονται ολόκληρες (π.χ. 08:00-09:00, 09:00-10:00….).
Ωστόσο, σύμφωνα με το Υγειονομικό Πρωτόκολλο για την επανέναρξη της δια ζώσης εκπαίδευσης, «ο αερισμός και καθαρισμός των χώρων μεταξύ των μαθημάτων πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον μισή ώρα, με επιθυμητή διάρκεια τη μία ώρα εφόσον το επιτρέπει το ωρολόγιο πρόγραμμα». Εφόσον οι «αίθουσες, τα αμφιθέατρα, τα εργαστήρια και λοιποί χώροι στους
οποίους διεξάγεται εκπαιδευτική διαδικασία λειτουργούν στη μέγιστηδυνατή πληρότητα», παρακαλείσθε να ξεκινάτε το μάθημά σας κάθε «και τέταρτο» (π.χ. 09:15, 10:15…..) και να ολοκληρώνετε τη διδασκαλία σας κάθε «παρά τέταρτο» (π.χ. 09:45, 10:45…)

Δηλαδή, σε περίπτωση που κάποιος έχει 3ωρη διδασκαλία 12:00-15:00 στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μαθημάτων, κρίνεται επιβεβλημένη ανάγκη  να αρχίζει το μάθημα στις 12:15 και να λήγει στις 14:45. Τα διαλείμματα επαφίενται στην κρίση του διδάσκοντος.

Παρακαλείσθε για την αυστηρή τήρηση των παραπάνω χρονικών διαστημάτων.

Επισημαίνεται επίσης η χρήση προστατευτικής μη ιατρικής μάσκας (απλής χειρουργικής ή υφασμάτινης με κατάλληλες προδιαγραφές) είναι υποχρεωτική, για όλα τα φυσικά πρόσωπα:

1. σε όλους τους χώρους που διεξάγεται δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία του Π.Θ.
  2. σε όλους τους εσωτερικούς χώρους του Π.Θ. και τους εσωτερικούς κοινόχρηστους χώρους φοιτητικών εστιών
  3. σε όλους εξωτερικούς χώρους του Π.Θ. που παρατηρείται συνωστισμός.

Από την υποχρεωτική χρήση μη ιατρικής μάσκας, εξαιρούνται οι φοιτητές και το τακτικό και έκτακτο διδακτικό προσωπικό καθώς και τα άτομα για τα οποία η χρήση μάσκας δεν ενδείκνυται για ιατρικούς λόγους, οι οποίοι αποδεικνύονται με τα κατάλληλα έγγραφα (π.χ. λόγω αναπνευστικών προβλημάτων).